הוספיס בית – טיפול פליאטיבי בביתכםהוספיס בית – טיפול פליאטיבי בביתכם

צילום: יח"צ

הטיפול הפליאטיבי זוכה בעשור האחרון לצמיחה משמעותית. אנחנו מאריכים חיים, ועם העלייה בתוחלת החיים ישנה במקביל חשיפה למחלות כרוניות וסיבוכים שלא מורידים מדחף החיים. והנה, אנו מוצאים עצמנו בגיל מבוגר, עם חולי וקושי, אתגרים חדשים, ובלי הרבה אנרגיה להתמודד. אומנם לא לבד, אך בכל זאת קהל הקשישים הם קהל המטופלים הגדול ביותר של עולם הטיפול הפליאטיבי, והבחירה בהוספיס בית היא בחירה מתקדמת, שלא הייתה זמינה בעבר.

הוספיס בית הוא בעצם יצירה של מרחב תומך חיים, מרחב מאפשר נוחות וביטחון בסביבה הביתית שלכם. מינוף נבון של תחושת הביטחון הכללית שיש בבית, בטח יחסית לתחושה שיש בבית חולים או כל מוסד אחר, מאפשר למאות ישראלים עם מחלות כרוניות קשות או סופניות להרגיש בבית, גם ברגעים הקשים ביותר.

היתרונות של הוספיס בית

  • שליטה – או לפחות שליטה יחסית, הרי שהמוח שלנו רעב להסברים, לידע ולביטחון. כשאנו מגיעים לבית החולים, אנחנו בסביבה זרה, כך שלסיבה שבגללה הגענו לבית החולים מצטרפות תחושות אי-נוחות, חוסר ביטחון וחוסר אונים מסוים. אנחנו לא בשליטה. הוספיס בית מאפשר לנו להישאר במקום מוכר כאשר אנו פוגשים את הצוות הרפואי, וכך שהדבר היחיד שהשתנה זה שבאו לבקר אותנו, והסביבה מוכרת ומאפשרת רגיעה.
  • קשב רפואי – אחת התלונות העיקריות, פחות בטיפול הפליאטיבי, אך בהחלט ברפואה הציבורית ובבתי החולים, זה חוסר הזמינות היחסית, או חוסר הקשב של הרופא. רעש, לחץ זמן, ועוד חולים הממתינים לרופא הם רק חלק מהאלמנטים המורידים מאיכות הגישה הרפואית בבתי החולים. בהוספיס ביתי הרופא שם בשבילכם, ורק בשבילכם, עם כל הקשב הדרוש, ולעיתים, זה עניין של חיים ומוות.
  • אוטונומיה – לא רק שליטה, היותכם בביתכם מאפשרת לכם תחושת אוטונומיה ועצמאות שבאופן טבעי חסרה כשאתם באשפוז, ואפילו כשמדובר בבי"ח פרטי. אתם במקום שאתם מכירים, מקום שאתם רגילים בו, וחופשיים להסתובב, לפעול, ולהיות כפי שנוח לכם, מבלי להתחשב באיש, ולעיתים קרובות עובדה זו לבדה יש לה חשיבות עליונה לתחושה הפנימית של המטופל, ולשיפור במצבו הנפשי והפיסי כאחד.

איך עובד הוספיס בבית?

יבואו אלו המבינים מעט את העובדות בשטח, וישאלו, ובצדק, כיצד מתנהל הוספיס ביתי שכזה? הרי את הציוד הרפואי אין לכל אדם בביתו, וגישה עשרים וארבע שעות ביממה לצוות רפואי אפשר רק בבית חולים. ובכל זאת, הרי שיותר ויותר אנשים כן בוחרים ליהנות מהשירות הזה.

הדרך בה מתנהל הוספיס בבית היא בעזרת שירות ייחודי שמאפשר זו. אסטרטגיה שלמה נבנית בהתאמה אישית למבנה הבית, אופי החולה, המצב המשפחתי, ושאר המשאבים הזמינים לצורך הקמת המערך המתאים ביותר.

בסופו של דבר, הוספיס בית אומר שבמקום שאתם תגיעו לרופא, הרופא בא אליכם, ולא רק הוא. עובדת סוציאלית, אח או אחות, צוות רפואי מקצועי המתמחה לא רק בטיפול פליאטיבי, ובעצם מעטפת שלמה ומושלמת של מה שצריך בכדי לקבל את הליווי המתאים בבית, ובזמינות גם במצבי חירום, עשרים וארבע שבע.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה