הכל על היסטוריית בריחת שתן וטכנולוגיית מוצרי ספיגההכל על היסטוריית בריחת שתן וטכנולוגיית מוצרי ספיגה

צילום: יח"צ

האם תהיתם אי פעם כיצד התנהלה בריחת שתן לפני 500 שנה? מה אנשים עשו לפני המצאת תחתונים סופגים דקיקים, נוחים וחד פעמיים? ומה צופן העתיד שלנו?

מוצרי ספיגה בין השנים 1500-1950

ניתן לאתר את  מוצרי הספיגה למבוגרים המוקדמים יותר במצרים, אם כי מעט מאוד ידוע על כך. עם זאת, אנו כן יודעים כי במאה ה-16 הומצא מנגנון לבריחת שתן: חגורה שהיתה קשורה לתיק ששימש למעשה כשירותים ניידים.

במאות שלאחר מכן ביצעו יצרני וממציאי מוצרי הספיגה עדכונים והתאמות קלות למוצר בסיסי זה, אך המתווה העקרוני נותר זהה. ואז, במאה ה-19, אנשים באירופה החלו להשתמש בעלים - ולמען ההגנה הנוחה ביותר, עלי חלב היו מועדפים - ועורות של בעלי חיים.

רק בשנות ה-20 של המאה ה-20, החלו סוף סוף להשתמש בבד כצורה העיקרית להגנה מפני בריחת שתן, הן עבור תינוקות והן עבור מבוגרים. היה צריך לנקות את מוצרי הספיגה מבד באופן קבוע. בתגובה לאי הנוחות הזו, הומצאו תחתונים סופגים לבריחת השתן החד פעמיים באמצע המאה העשרים.

רטרו מוצרי ספיגה משנות החמישים והשישים

ד"ר רימבסקי, מדען בכיר למחקר ופיתוח לטכנולוגיית בריחת שתן נמצא בענף זה עשרות שנים. הוא צפה בטכנולוגיה מתפתחת במשך ארבעה עשורים.

"הסגירות היו סקוטש," הוא משתף, "אני זוכר את אחד החברים שדיבר על השימוש בוולקרו כסגירת חיתול, והרבה אנשים חשבו שזה פשוט חדשני מדי." עכשיו, במבט לאחור, סקוטש נראה מיושן.

"אני מניח שבמבט לאחור מה שמעניין הוא, כמו שקורה לעתים קרובות בטכנולוגיה ובמדע, יש הרבה התנגדות לדברים שהם חדשים ושונים. חידושים לא מאומצים מיד - רק עד שלומדים עליהם."

ד"ר רימבסקי זוכר תקופה שבה מוצרי ספיגה היו עם עשויים מסקוטש וכותנה עבה. פולימרים סופגים של ימינו עדיין לא שימשו במוצרים מסחריים.

"לאנשים היו את החומרים הסופגים שיש היום על המדפים במעבדה שלהם, והרבה אנשים היו אומרים, 'אה, המוצרים האלה יכולים להחזיק הרבה נוזלים, אבל הם יקרים מדי. הם לעולם לא יהיו מסחריים. עכשיו, החומרים האלה נמצאים כמעט בכל מותג גדול."

הכל היה עבה ואוורירי - אבל החל משנות התשעים ואילך התחלנו להתקדם לעבר העיצוב הדק, הדיסקרטי, הנוח.

העתיד של טכנולוגיית מוצרי ספיגה

העתיד נראה בהיר עבור טכנולוגיית מוצרי ספיגה מסיבות רבות.

ראשית, טכנולוגיית הליבה הסופגת מתקדמת יותר. במקום חומרים ענקיים ורכים, אנו יכולים להשתמש בפולימרים סופגים במיוחד כדי לשמור על מוצרי הספיגה דקים, אלסטיים ותואמים לגוף.

"אם אתם מסתכלים על חיתולים למבוגרים, למשל, הם אפילו מדפיסים תג מאחור".

החזון: האם נוכל ליצור חומר דק כמו נייר, כך שזה מרגיש כאילו אתה פשוט עם התחתונים שלך, אבל עם קצב ספיגה מהיר מספיק כדי לשמור על יובש? "זה חלום שיכול לקרות", הוא אומר, "יום אחד תתקשו להבדיל בין תחתונים לבריחת שתן לתחתונים רגילים."

"אנו מקווים, לפי הדרך שבה הבריאות מתנהלת, מתקנים לטיפול סיעודי אחראים יותר לבעיות שמתעוררות - ולכן הם יהיו מוכנים יותר להשקיע אם זה יחסוך להם כסף ויגן על המטופלים שלהם בטווח הארוך.”

זה הרבה יותר טוב מללבוש עלה חלב או קליפות של בעלי חיים.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה