טופס 4: 3 שלבים לאישור תהליך הבנייהטופס 4: 3 שלבים לאישור תהליך הבנייה

צילום: יח"צ

האם אתם בונים עצמיים או מתכננים לבצע שיפורים בנכס? בצעו את שלושת השלבים הבאים להשגת אישורי בנייה עם טופס 4 וקבלו את אישורי ההשלמה החשובים. אבל לפני כן, חשוב קודם כל להבין מה זה טופס 4. טופס 4 הא טופס מטעמה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ועלינו להגשים אותו מלא וחתום על ידי כל בעלי המקצוע הרלוונטי בכדי שנקבל אישור אכלוס הבית שאנו בונים או הדירה אליה אנו עוברים שנקרא גם טופס 5. מטרת הטופס היא לבדוק האם המבנה תוכנן ונבנה בדיוק לפי התכניות והאם בטיחותי לגור בו. 

  1. בחירת מודד בקרת מבנים

רוב האנשים משתמשים בשירות של קבלן מקצועי שמפקח על כל הפרויקט. איש מקצוע זה אחראי על פיקוח על הפועלים והמודדים באתר הבנייה, ומבצע בקרת מבנים. זהו איש מקצוע עם ידע מעמיק בתנאי האתר ובנושאים שדורשים מומחיות בטפסים שדרושים לתהליך הבנייה, כמו טופס 4 ועמידה בתקנים הישראלים שהבניין החדש חייב לעמוד בהם. 

בחלק מהמקרים, למפקח הבנייה תהיה העדפה לעבוד עם מודד מסוים, אבל זה הפרויקט שלכם ולכן כדאי לקיים פגישה לפני בחירת צוות הבנייה, כך שתוכלו לדון בפרויקט ובכל פרטי העיצוב המסוימים שאינם חריגים.

  1. הגשת בקש תקנות הבנייה

ברוב אתרי הבנייה, צוות בקרת הבניין יבדוק ויאשר את התוכניות לפני תחילת העבודה. יהיה עליכם להגיש טופס 4, מפרט, ובמידת הצורך חישובים למבנה, צריכת מים וכן הלאה. הגשת בקשות אלו מפחיתה את הסיכון להפרת התקנות ומסייעת למנוע עיכובים יקרים.

הבקשות מתקבלות כשמתקיימות תקנות הבנייה באתר, כולל כל תוכניות העבודה הכרוכות בשינוי או שדרוג, שעומדות בדרישות. אז לכל מקרה של ספק, מסלול התוכניות המלאות עם תוכנית מאושרת יעניק לכם את ההבטחה שלא תיקחו סיכונים.

השלב הבא הוא בדיקת התוכניות והחישובים ואישור מוחלט, כך שאפשר לקבל בביטחון הצעות מחיר, למנות קבלנים ולהזמין חומרים על בסיס תוכנית מוסכמת נטולת הפתעות יקרות.

  1. מתחילים לעבוד

חשוב לזכור שעמידה בתקנות, בתקנים ובכל החקיקה היא באחריות בעל הנכס, כך שאם אתם בונים עצמאיים, האחריות מוטלת עליכם! כל סוג של בקשה שתוגש, מודד בקרת מבנים ייצא ויבדוק את העבודה בשלבי שונים וייעץ לבונים שלכם, כך שתוכלו להשלים את הפרויקט בשקט נפשי. 

השלבים שקבלן הבניין יצטרך לראות יוסכמו בדרך כלל מראש, אבל הוא יבדוק כי יש טופס 4 מאושר וקיימת הקפדה על התקנים המינימליים. במקרים רבים בעלי בטים מבקשים לשנות את התוכניות שאושרו, והסוקר ישמח לדון בשינויים האלה ובכל ההשלכות בפגישה באתר הבנייה.

לסיכום, טופס 4 הינו חשוב והוא חלק בלתי נפרד מאכלוס בטוח ולכן אין להקל בו ראש ויש לעבור את כל השלבים עד שכולם חותמים עליו והוא עובר את האישור של הוועדה המקומית.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה