כיצד תוכל לקבל החזר מס על תרומה לעמותה?תמונת יח"צ

בישראל פועלות אלפי עמותות. רבות מהן עוסקות במתן שירותי סיוע לנזקקים.

תחומי הסיוע של העמותות בישראל

הסיוע הוא בהיקפים גדולים כמו אספקת סלי מזון, עזרה במגוון נושאים שמתעוררים לאור מצוקה כלכלית כמו חינוך, רכישת תרופות ומכשור רפואי, מימון טיפולי שיניים, רכישת פריטים הנחוצים לנזקקים כמו מחשבים לצורך עבודה בבית, או כדי לאפשר לילדים ללמוד מהבית בזום. שירותי הרווחה בישראל קורסים תחת הנטל בשנים האחרונות והצרכים האלמנטריים הללו רק עולים מאז תחילתה של מגפת הקורונה.

מתן תרומות לעמותות

העמותות הללו אינן יכולות להתקיים ללא התרומות של התורמים. רובן הן מלכ"ר, מוסדות ללא כוונת רווח כך שהן מפעילות מערך מסועף של מתנדבים אשר מבצעים את כל פעולות הסיוע. מי שמעוניין לתרום כספים לעמותות חייב לוודא שהעמותה פועלת בהתאם להנחיות של רשם העמותות ומשרד האוצר ולכן יש ברשותה אישור תקף על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, כך שהתרומות שמועברות אליה מוכרות במס.

תחשיב המס בגין תרומות לעמותות

מתוך סכום התרומה, זכאי כל אדם לקבל החזר מס בשיעור של % 35. אם אדם תרם 1.000 ₪ הוא יוכל לקבל החזר מס בסך 350 ₪. כדי לקבל החזר מס על תרומה לעמותה יש להגיש דוח אישי לכל שנת מס ובמסגרת הנתונים לכלול גם הוצאה זו. אפשר לכלול בדוח האישי את כל התרומות שבוצעו במהלך שנת הכספים, כל עוד הסכום שנתרם בכל פעם הוא מעל 190 ₪ ולכל אחת מהעמותות הללו קיים אישור תקף על פי סעיף 46.

הגשת דוחות אישיים

אדם שהוא עצמאי נדרש להגיש בכל שנה דוח אישי ולכן הוא מעביר את הניירת הרלוונטית בנושא ההכנסות וההוצאות לרואה החשבון שלו, כדי שיכין את הדוח. לניירת זו הוא מוסיף גם את הקבלות המקוריות שקיבל מהעמותות.

אדם שהוא שכיר יכול להגיש דוחות אישיים. בדרך זו הוא מדווח על ההכנסות, מקזז את ההוצאות המוכרות במס כמו ביטוחים ומוסיף לכך גם את האישורים המקוריים על התרומות וכך אם מגיע לו החזר מס, סכום ההחזר גדל לאור הקיזוז של חלק מכספי התרומות. בדרך זו אפשר להגיש דוחות שנתיים עבור 6 שנות המס האחרונות ולקבל החזר מס על תרומה לעמותה לאחר הצלבת הנתונים על ידי פקידי מס הכנסה, מלוא ההחזר הכספי יועבר תוך פרק זמן קצר יחסית לחשבון הבנק של הלקוח.

 

*המדור הינו מדור תוכן שיווקי. אין לאמור בו להחליף ייעוץ מקצועי אחר. ט.ל.ח


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה