מהו מעצר עד תום ההליכים?מהו מעצר עד תום ההליכים?

יחצ

אחד מסוגי המעצר הנפוצים ביותר בתחום המשפט הפלילי הוא מעצר עד תום ההליכים. נוהגים לכנות את המעצר המדובר גם כ"העמדה לדין". מדובר על מעצר שלרוב מגיע לאחר הגשת כתב אישום בגין חשוד בעבירה פלילית. כאשר הוגש נגד אדם כתב אישום הוא מוגדר כנאשם באופן רשמי. החשוד יהיה במעצר עד להחלטת בית המשפט בכל הנוגע לאם הוא זכאי או אשם, אך עד לאותו הרגע החשוד יהיה מצוי במעצר. מדובר על דבר לא נעים שיכול לשבש לו באופן מהותי את שגרת החיים התקינה.

הגורמים להחלטה 

בכדי שבית המשפט יורה לעצור חשוד עד תום ההליכים, חייבת להיות עילת מעצר מהותית. ישנן לא מעט עילות למעצר כאשר העילה הנפוצה ביותר היא חשש לשיבוש הליכי החקירה במידה והחשוד ישתחרר, חשש שהוא יבחר מארץ או חשש לשלום הציבור. בנוסף לאותן העילות כמובן שחייבות להיות ראיות ברורות ומוצקות אשר מקשרות את החשוד לביצוע העבירה המיוחסת לו. כמו כן, המשטרה חייבת להוכיח כי יש צורך מהותי להשאיר את החשוד במעצר עד תום ההליכים וכי היא לא יכולה להשיג את מטרתו של המעצר על ידי חלופה כלשהי למעצר. כל אדם שהוחלט כי יישאר במעצר עד תום ההליכים, חייב לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה שיסייע לו להתמודד עם המצב בצורה הטובה ביותר. האדם יכול לבחור כל עורך דין שירצה. במידה והוא לא מעוניין לשכור את שירותיו של עורך דין, המדינה תסדר לו עורך דין מטעם הסנגוריה הציבורית.

 כיצד מגישים בקשה למעצר עד תום ההליכים

הבקשה למעצר עד תום ההליכים תוגש על ידי המשטרה לבית המשפט שבו מתנהל הדיון של החשוד. לרוב השופט אשר שופט את הנאשם לא ידון בבקשה הזאת. לעיתים ישנם מקרים חריגים שבהם הבקשה תגיע אל השופט אך לרוב מזכירות בית המשפט תעשה הכל בכדי להימנע מהסיטואציה המדוברת. חשוב מאוד לוודא כי הבקשה למעצר עד תום ההליכים יתנהל בדרך המקובלת. בכדי לוודא זאת, על הנאשם לשכור כאמור את שירותיו של עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה שיוודא כי התהליך מתנהל בצורה לא תקינה ולא מעמיד את הנאשם בסיטואציה כלשהי שאיננה הוגנת כלפיו.

דיונים על מעצר עד תום ההליכים- במה מדובר?

הדיונים על מעצר עד תום ההליכים יתבצע בדלתיים פתוחות. הנאשם יהיה חייב להיות נוכח בדיונים הללו על מנת להשמיע את הגרסה שלו. בית המשפט יתיר  לנאשם שלא להגיע לדיון בשל מקרים שבהם מצבו הבריאותי לא מאפשר זאת או במקרים שבהם הוא נמלט מהמעצר. לנאשם חייב להיות סנגור בין אם הוא בוחר בשירותיו ובין אם המדינה ממנה לו סנגור מהסנגוריה הציבורית במידה והוא לא מעוניין לבחור בשירותיו של עורך דין באופן עצמאי.

כיצד יסייע עורך דין פלילי לנאשם ?

הנאשם או עורך הדין שלו יכולים לבקש לדחות את הדיון הנוגע למעצר עד תום ההליכים לתקופה של עד 30 יום. הדבר חייב לקבל את אישור בית המשפט. מטרת הברשה הזאת היא לאפשר לעורך הדין של הנאשם לעבור על החומרים של החקירה ולהכין את התיק שלו בצורה טובה יותר לקראת הדיון החשוב. הבקשה למעצר עד תום ההליכים תגיע במקביל לכתב האישום שיוגש מטעם הפרקליטות ועל כן לעורך הדין במקרה הזה לא תהיה אפשרות לגשת אל חומרי החקירה.

עורך דין יכול לסייע לנאשם לצאת למעצר בית במידה והוא מצוי במשך 30 ימים במעצר לאחר שהגישו את כתב האישום. הנאשם יכול להיות משוחרר בערבות או ללא ערבות וזאת בהתאם להחלטת בית המשפט. עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה בתחום ידע מהן הזכויות הרלוונטיות עבור הנאשם בעת מעצר עד תום ההליכים, ידע כיצד לייצג אותו בכל סיטואציה בדרך בצורה הטובה ביותר וכן לדרוש את הזכויות שלו גם אם הוא מצוי במעצר.

האם ישנם מקרים שבהם ניתן לקבל הקלה על תנאי המעצר?

לכל נאשם יש את הזכות להגיש בקשה להקלה על תנאי המעצר שהוא מצוי בו. גם אם הנאשם מצוי במעצר עד תום ההליכים הוא יכול להגיש בקשה להקלות לרבות מעצר בית על פני מעצר רגיל. כמובן שחשוב מאוד שעורך הדין יגיש עבורו בקשה מנומקת הכוללת סיבות מבוססות שיצדיקו אותה. ככל שעורך הדין מקצועי ומנוסה יותר בתחום כך יש סיכוי טוב יותר שהנאשם יקבל את ההקלות שהוא זקוק להם.

אם אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין פלילי מקצועי, מנוסה ואמין בתחומו, כדאי מאוד שתפנו לבועז ראובן- עורך דין פלילי מומחה ומקצועי שיסייע לכם.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה