מהי מחלת האוסטאוארתריטיס?מהי מחלת האוסטאוארתריטיס?

צילום: יח"צ

כאבים באזור המפרק? קשיחות או נוקשות בלתי מוסברת? קשיים ומוגבלות בתנועה? יתכן שאתם סובלים ממחלת האוסטאוארתריטיס, דלקת מפרקים ניוונית ממנה סובלים מיליוני אנשים ברחבי העולם. מהי הדלקת, מי נמנה בקבוצת הסיכון וכיצד אפשר לטפל בדלקת כולל אופציה של פרוצדורה כירורגית? כל התשובות בכתבה הבאה. 

איך הכל התחיל ומי יכול לסבול מאוסטאוארתריטיס?
נתחיל בגורמים להיווצרותה של אוסטאוארתריטיס. הדלקת מתרחשת כאשר הסחוס, שלמעשה נועד להגן בריפוד שלו את קצות העצמות בתוך המפרק נשחק והשחיקה גורמת לבעיות וכאבים.
הדלקת נפוצה בעיקר במפרקי הברכיים והירכיים, אם כי יש אנשים שעשויים לסבול מהדלקת גם בעמוד השדרה ובמפרק הידיים ואפילו במותניים, בצוואר ובגב התחתון.

הדלקת, המכונה בקיצור OA נחשבת למצב כרוני (כלומר, היא לא באה וחולפת כמו שקורה לעיתים עם דלקות אחרות), היא שכיחה יותר בגילאים מתקדמים בשל השחיקה הטבעית עם השנים במפרק, אבל גם מי שעוסק בספורט או חווה תאונת דרכים עשויים לסבול מהיווצרות הדלקת אשר גורמת נזק למפרק.


קבוצת סיכון לאוסטאוארתריטיס כוללת גם אנשים שסובלים או סבלו בעבר מבעיות במפרק, קרע בסחוס, מום במפרקים. כמו כן, יש השפעה למטען הגנטי, עודף משקל ובעיות יציבות.


תסמינים שמדליקים נורת אזהרה
הבעיה המרכזית בדלקת היא שהסחוס הבלוי או הפגום שניזוק אינו יכול לתקן ולאחות את עצמו, כך שלמעשה הדלקת מחריפה עם הזמן והכאב רק מתגבר ומחריף. התסמינים שעשויים להדליק נורת אזהרה לכך שמדובר באוסטאוארתריטיס הם כאבים, רגישות ואי נוחות בעיקר בעת נגיעה במקום, נוקשות במפרק, נפיחות, עיוותים, בעיות תנועה וחוסר יציבות מתמשך.
היות ולא ניתן לרפא אוסטאוארתריטיס, אפשר לנסות ולהקל בדרכים שונות למען שמירה על הניידות והפחתת הכאב. האלטרנטיבות שעומדות בפני מי שסובלים מהדלקת הן: משככי כאבים למיניהם, טיפולי פיזיותרפיה בעיקר לשיפור טווח התנועה והתמודדות נוכח המוגבלות התנועתית, עיסוק בספורט שמתאים ובמיוחד שחייה. כמו כן, יש מי שפונים לרפואה אלטרנטיבית כמו רפלקסולוגיה ודיקור סיני.

ניתוחי החלפת מפרקים להתמודדות עם הדלקת
עם זאת, ניהול הדלקת בדרכים אלה לא תמיד מספק ויש לפנות לאבחון רפואי אצל אורטופד מומחה. הסיבה העיקרית לכך היא שבמצבים מסוימים בעיקר אם הכאב בלתי נסבל או הדלקת מחמירה או התנועה נפגעת באופן משמעותי, יהיה צורך בניתוח החלפת מפרק ירך או ניתוח החלפת מפרק הברך.
אלה הם ניתוחים במהלכם למעשה מחליפים את האזור הפגוע של הסחוס במשתל מלאכותי מתקדם המדמה תנועה טבעית. התוצאות מהניתוח מרשימות והחלפת המפרק עשויה להחזיק לאורך שנים ארוכות אפילו בין 15-20 שנה ויותר תוך שמירה על איכות החיים ותפקוד אופטימאלי.

לקראת הניתוח תיבחן ההיסטוריה הרפואית שלכם, תתבצע בדיקה גופנית, ייערכו צילומי רנטגן ובדיקות מעבדה. חשוב מאוד לפנות לאורטופד מומחה שהוא גם מבצע את הניתוח בפועל ולבחון באיזו שיטה הניתוח מתבצע והאם נעשה שימוש במשתל מלאכותי מתקדם. כך למשל, החלפת מפרק ירך בגישה הקדמית מאפשרת לצמצם את הטראומה שנגרמת לגוף ואפילו לקצר את תהליך השיקום ואת גודל הצלקת.


בשיטה זו, החתן קטן יחסית ואין מגבלה של ישיבה על כיסא נמוך לאחר הניתוח והאלטרנטיבה הקדמית מאפשרת למנתח שליטה טובה יותר באורך הרגליים למניעת מצב של צליעה.


לאחר הניתוח יידרש מהמנותחים פרק זמן של התאוששות ושיקום עד חזרה הדרגתית לשגרה, לרוב בליווי טיפולי פיזיותרפיה. כמו כן, יידרשו שינויים מסוימים באורח החיים על מנת לשמור על תוצאות והישגי הניתוח ובמיוחד הקפדה על משקל מאוזן ופעילות גופנית כמו רכיבה על אופניים ושחייה ואכילת מאכלים בעלי מאפיינים אנטי דלקתיים. 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה