פיטורי עובדים על רקע קורונהפיטורי עובדים על רקע קורונה

צילום: יח"צ

כבר למעלה משנה שאנו מתמודדים עם אירוע בעל השלכה כלכלית שלילית רחבה שמקורו הוא בהתפשטות של נגיף הקורונה. על כן, מדינת ישראל נוקטת בכל מיני צעדים על מנת למנוע את התפשטות הנגיף. צעדים אלו כוללים גם הוצאת עובדים לחופשה ללא תשלום, פיטוריי עובדים וכמו כן הגבלות תנועה שונות. בעקבות חלק מהצעדים שננקטו, הושפע גם שוק העבודה ובפרט בעלי עסקים. הם סופגים לא מעט הפסדים ונזקים.

איך שלא נסתכל על הדברים, נוכל לראות שנגיף הקורונה הצליח לפגוע משמעותית בשוק העבודה ולחוק במדינת ישראל, קשה להתמודד עם שאלות חדשות הקשורות לפיטורים של עובדים, כפיית חופשה ללא תשלום, צמצום העסקה, צמצום שעות עבודה וכו'.

פיטורי עובדים - המוצא האחרון שלכם

בגלל משבר הקורונה, הרבה מהמעסיקים מוצאים שיש צורך להוריד משמעותית בהוצאות החברה. אחת הדרכים המתבקשות היא לפטר את העובדים או לפחות את חלקם. אין ספק שמדובר על החלטה קשה, שכן אף מעסיק לא היה רוצה לאבד את העובדים הטובים שיש לו. אלו שיש להם ניסיון והיכרות עם העסק.

אם בכל זאת צריך לפטר את העובדים - איך מומלץ להיערך לזה?

כמעסיקים עליכם להגיע כמה שיותר מוכנים לשיחת הפיטורים. במסגרת השיחה, עשויות לעלות שאלות כמו, מתי הפיטורים יכנסו לתוקף? איזה תנאים יגיעו לעובדים? מהי הסיבה לפיטורים? אם כמעסיקים תדעו את התשובות ותגיעו מוכנים, הרי שתוכלו להקל משמעותית על חוסר הוודאות שיכול להיות אצל העובד או העובדים שעתידים להיות מפוטרים. כמובן שיש לערוך את התהליך בצורה מסודרת ועל פי החוק.

שיחת פיטורים - יש להקפיד על הנקודות האלה

-יש לדבר בכבוד לעובדים שלכם במיוחד בסיטואציה טעונה ומורכבת כמו שיחת פיטורים.

-יש לשבח את העובדים על התפקידים שהם ביצעו וכמו כן על היכולות שלהם. יש להדגיש שהפיטורים הם בגלל המשבר הכלכלי שנוצר עקב נגיף הקורונה ולא בגלל שאתם לא מרוצים מיכולותיהם של העובדים.

-יש להיות אמיתיים וכנים ולא להשלות את העובדים עם משפטים כמו "ברגע שיתאפשר, אתם הראשונים שתחזרו לעבודה". אתם לא יודעים מה יהיה המצב בהמשך.

להציע עזרה וגם לתת אותה

כמעסיקים עליכם לתת תמיכה לעובדים שלכם בכל הקשור לתהליך הפיטורים וכמו כן בהתאוששות ממנו. ככל שהתהליך יעבור בצורה חלקה ונעימה, כך כל הצדדים ירוויחו. כמובן, עליכם גם לתת פיצויי פיטורים וכמו כן לתת לעובדים את הזכויות המגיעות להם.

זכויות מעסיקים – כיצד תוכלו להגן על עצמכם מתביעות עובדים?

חשוב לזכור שלא קיימות רק זכויות לעובדים שלכם, אלא גם לכם כמעסיקים יש זכויות וכדאי מאוד להיות מודעים אליהן. יש מקרים בהם ניתן גם לשלול פיצויי פיטורים מהעובדים גם אם מדובר על פיטורים בזמן קורונה.

אלו הם חלק מהמקרים:

  • מקרה בו התקיימה גניבה מהעסק
  • פגיעה חמורה בעסק
  • מעשה פלילי שביצע עובד
  • מעשי אלימות או סחר בסמים

אם יש לכם סיטואציה דומה לאלו שהוזכרו לעיל, פנו עוד היום לייעוץ עם עו"ד דיני עבודה שיש לו ניסיון בתחום ייצוג מעסיקים.

 *המדור הינו מדור צרכני ואין לייחס לנאמר בו תחליף לייעוץ מקצועי. ט.ל.ח


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה